Najpierw jest marzenie, by mieć swój własny wyjątkowy dom... później rodzi się pomysł, jaki ma on być, jak ma wyglądać. w końcu zaczynamy szukać sposobów, by zrealizować te marzenia. Bo kim bylibyśmy bez swoich marzeń?
Każdy jednak, kto rozpocznie budowę własnego domu nie wie ile niespodzianek się za tym kryje...
Budowa wlasnego domu wymaga od inwestora podjęcia bardzo wielu decyzji. Począwszy od wyboru działki, ustalenia projektu i wykonawcy, sposobu finansowania aż do wyboru materiałów budowlanych, wykończeniowych i samego wyposażenia budynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzialki?
Przede wszystkim powinniśmy zadecydować jak duża powinna być działka, której zakupem jesteśmy zainteresowani oraz sprawdzić jakie są aktualne ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Plan taki jest publicznie dostępny w każdym urzędzie miasta czy gminy wlaściwym dla danej nieruchomosci. Od ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego zależy, czy na danej działce można wybudować budynek mieszkalny, jakie są bądź będą dostępne media (woda, gaz, energia elektryczna, kanalizacja itp.) oraz jakie będzie sąsiedztwo wybranej nieruchomosci.
Warto sprawdzić również jaki jest rodzaj podłoża gruntu, na którym budynek bedzie wzniesiony, a także sprawdzić na mapach geodezyjnych (dostępnych w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geologicznej), gdzie w pobliżu planowanej lokalizacji dom oznaczone są tereny podmokłe czy zalewowe.
Zwróćmy jeszcze uwagę na stan prawny działki. Ujawniony jest on w księdze wieczystej (jeśli dla danej nieruchomosci jest księga sporządzona).
Wybieramy projekt
najważniejszą decyzją jaką musi podjąć inwestor jest niewątpliwie wybór projektu. Decyzja ta wbrew pozorom nie jest prosta. Niemal w każdym kiosku, supermarkecie czy internecie odnajdujemy tysiące gotowych projektów. Jak wybrać ten jeden - idealny?
Ta najważniejsza decyzja powinna byc podjęta rozsądnie, bez pośpiechu. Pod uwagę naeży wziać na pewno wielkosć rodziny , nasze przyzwyczajenia, styl życia i sposób spędzania wolnego czasu. Z drugiej strony trzeba mieć również swiadomość, że im większy i bardziej skomplikowany architektonicznie budynek, tym większe koszty i dłuższy czas budowy...
Możemy zdecydować się na zlecenie opracowania projektu indywidualnego co wiaże sie z wydłużeniem okresu jego przygotowania jak również z wyższym kosztem. Projekt ten jednak będzie skrojony na miarę i spełni nasze wszelkie oczekiwania.
Innym spsobem wyboru projektu jest zakup gotowego projektu z bogatej oferty biur architektonicznych i adoptowanie go do własnych potrzeb. Adaptacja polega na dostosowaniu projektu gotowego do wymogów prawa budowlanego, zwiazanych z lokalizacją działki wybranej pod budowę oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Adaptacja może być wykonana jedynie przez uprawnionego architekta, w oparciu o zgodę autora projektu.
Media
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy jest uzbrojenie działki w media (woda, energia elektryczna, gaz, kanalizacja). Wyjątkiem jest zakup działki już uzbrojonej - wówczas problem praktycznie nie istnieje.
Najczęściej jednak wszystkie instalacje musimy doprowadzić do nieruchomosci.
Przede wszystkim w wydziale geodezji musimy zamówic mapę do celów projektowych. Projektant nanosi na mapę obiekt - budynek, określa jego miejsce i dokładny przebieg poszczególnych przyłączy.
Aby uzyskać warunki zasilania należy udać sie z dwiema kopiami mapy geodezyjnej , decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego oraz kopią aktu notarialnego potwierdzającego prawo do dysponowania działką do właściwych w sensie rejonu zakładów energetycznych, gazowniczych, wodociągów i kanalizacji. Do podpisania umowy niezbędne jest jednak pozwolenie na budowę.
Pozwolenie na budowę
Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy. Wydawana jest na wniosek inwestora po rozpatrzeniu przedstawionych przez niego kompletu dokumentów: projektu budowlanego wraz z opiniami uzgodnieniami i pozwoleniami, odpisu ksiegi wieczystej oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Jeśli inwestor spełni określone wymagania, organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę nie później niz w ciagu 2 miesięcy od dnia zlożenia wniosku. Po upływie 14 dni decyzja staje się prawomocna - możemy rozpoczynać realizację swoich marzeń...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz