Światło słoneczne to naturalne źródło życia. Od niego zależy nasze samopoczucie, nasz nastrój, rozwój a przede wszystkim nasze zdrowie. Okna - to naturalny element domu dostarczający nam tego niezbędnego składnika życia. Jak je odpowiednio rozmieścić w domu? Czym się kierować aby najpełniej wykorzystać dobrodziejstwo naturalnego światła?
Dobrze zaprojektowane i umieszczone w przemyślany sposób okna mają ogromny wpływ zarówno na wygląd zewnętrzny i wewnętrzny budynku jak również na panujący we wnętrzu nastrój. Najlepszym rozwiązaniem byłoby optymalne doświetlenie wszystkim pomieszczeń domu. Zwłaszcza jeśli chodzi o pokoje naszych pociech. Naturalne, dobre doświetlenie tych pomieszczeń wspiera psychomotoryczny rozwój dziecka, począwszy od narodzin, poprzez okres zabaw, skończywszy na etapie nauki.
Niestety w praktyce nie jest to możliwe. Warto jednak projektując budynek tak umieścić go na działce, aby pomieszczenia najczęściej użytkowane: pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, pokoje dla dzieci były maksymalnie i optymalnie doświetlone. Należy pamiętać, że w tych pomieszczeniach spędzamy około 80% naszego czasu w ciągu dnia. Idealnie do tych pomieszczeń nadaje się elewacja południowa, która w zimie jest perfekcyjnie naświetlona i docieplona ze względu na niskie usytuowanie słońca na niebie. Latem natomiast możemy chronić pomieszczenia przed przegrzaniem dzięki zastosowaniu markiz, zadaszeń czy balkonów, lub zdecydować się na specjalne szyby z powłokami selektywnymi, które zatrzymają nadmiar energii. Równie dobrze część pokoi lub sama kuchnia może być usytuowana w kierunku wschodnim lub zachodnim. Okna wychodzące na wschód są idealnie doświetlone rano, te na zachód zaś po południu. Aby uniknąć przegrzania pomieszczeń w okresie letnim warto zamówić szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Samo uchylenie czy otwarcie okna przy wysokich temperaturach zewnętrzych nie zmieni temperatury wewnątrz budynku. Stosując jednocześnie odpowiednie szyby możemy zmniejszyć koszt klimatyzacji budynku w okresie letnim, ale również zminimalizować straty ciepła w okresie zimowym.
Do pomieszczeń w elewacji północnej praktycznie w ogóle nie dociera słońce. Tę część budynku warto wykorzystać do pomieszczeń gospodarczych: spiżarnia, pralnia, kotłownia, garaż oraz łazienka. W miarę możliwości warto bowiem zaprojektować łazienkę z oknem. Nic bowiem nie zastąpi naturalnego wietrzenia łazienki czy pralni poprzez uchylenie okna. Zapobiega to nadmiernej kondensacji pary wodnej i jednocześnie umożliwia lepsze i łatwiejsze utrzymanie higieny i czystości.
W pomieszczeniach znajdujących się na najwyższej kondygnacji naturalne oświetlenie można uzyskać dzięki zastosowaniu świetlików i okien dachowych. Okna umieszczone w połaci dachowej dostarczają dwu- a nawet trzykrotnie więcej światła niż okna tej samej wielkości umieszczone w elewacji, a jednocześnie podkreślają dynamikę pomieszczenia.
Równie ważne jest doprowadzenie naturalnego światła do piwnic. Nawet niewielkie otwory okienne ułatwiają poruszanie się w tych pomieszczeniach a przede wszystkim umożliwiają ich wietrzenie.
Przy zamawianiu stolarki okiennej warto zwrócić uwagę na samą budowę okna. Mało kto wie, że popularne ostatnio okna ze szprosami znacznie zmniejszają procent światła przenikającego do wnętrza budynku. Sam otwór okienny przepuszcza 100% światła. Okno stałe, nie otwierane ogranicza przenikanie światła do 80%, standardowe okno dwuskrzydłowe przepuszcza 55% światła do wnętrza. Okno ze szprosami to juz tylko 45% światła dostającego sie do pomieszczeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz