O czym musimy wiedzieć kupując i układając panele podłogowe
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Panele w ostatnich latach są niezwykle popularnym sposobem na wykończenie podłóg. Nie ma w tym nic dziwnego jeżeli wziąć pod uwagę ich cenę oraz praktyczność zastosowania.
Pod względem dekoracyjnym można śmiało porównać je z wykładzinami dywanowymi czy linoleum. Dalekie są one co prawda od dekoracyjności naturalnych parkietów, nie mniej jednak są one od nich dużo tańsze. Panele podłogowe mogą imitować różne rodzaje drewna. Standardowe panele podłogowe posiadają grubość około 8 milimetrów, coraz częściej możemy jednak spotkać się z panelami podłogowymi posiadającymi grubość 7 lub nawet 6 milimetrów.
O ile panele grubości sześć milimetrów mogą znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach mało eksploatowanych o tyle stosowania cieńszych osobiście nie polecam. Panele posiadające grubość 6 milimetrów są tanie, ale poza tym ciężko doszukać się jakichkolwiek innych zalet. Jeżeli nosimy się z zamiarem zakupu paneli na lata warto zainwestować trochę więcej i kupić panele posiadające grubość 8 milimetrów. Warto, także zwracać uwagę na to kto jest producentem danych paneli. Jeżeli zdecydujemy się na zakup paneli wyprodukowanych przez mało znana firmę, musimy się liczyć z trudnościami jakie mogą wystąpić w przypadku reklamowania produktu.
Oczywiście nie jest to zasadą, że mało znaczący lub mało znany producent będzie problematyczny w przypadku wystąpienia wad lub uszkodzeń, lecz jest większe prawdopodobieństwo niż w przypadku renomowanych producentów.
Panele podłogowe posiadają również swoją klasyfikację pod względem przeznaczenia i użyteczności. Panele niezależnie od jakiego producenta pochodzą są poddawane identycznym badaniom, które mają na celu określenie jaki jest stopień odporności podłogi na zużycie. Istnieje 6 klas przeznaczenia podłogi: Kl.21 / AC2 , Kl.22 / AC2, Kl.23 / AC3, Kl.31 / AC3, Kl.32 / AC4, Kl.33 / AC5.
Oznaczenia te zostały ułożone w kolejności od najmniej odpornych po bardzo trwałe podłogi. Tak więc klasę 21 / AC2 (najniższą) najlepiej wykorzystywać w warunkach domowych, w pomieszczeniach słabo eksploatowanych a klasę 32 / AC4 (najwyższą) można wykorzystywać we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach, zakładach przemysłowych, sklepach czy hotelach.
Przystępując do układania paneli musimy wyposażyć się w takie niezbędne akcesoria jak: pianka i folia pod panele. Folia ma za zadanie odciąć dostęp wilgoci do paneli, gdyż pod jej wpływem mogłyby ulec zniszczeniu. Pianka ma na celu amortyzację i wytłumienie paneli.
Do pracy przy panelach potrzebne nam będą także narzędzia. Do podstawowych należą takie narzędzia jak: młotek gumowy, metrówka, skrzynka uciosowa i wyrzynarka z ostrym nożem. Najważniejszą zasadą obowiązująca podczas układania paneli jest taka, że układa się je jako podłogę pływającą, co znaczy tyle, że nie przykleja się ich na stałe ani do podłoża, ani do ścian.
Kolejną ważną zasadą podczas układania paneli jest ta, ze należy układać je zgodnie z padaniem promieni słonecznych w pomieszczeniu. Mówiąc jaśniej panele układa się od okna w kierunku drzwi. Dzięki temu miejsca złączeń paneli mniej będą rzucały się w oczy.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz